ZAKOŃCZENIE

W tym miejscu dobiega końca nasza wspólna podróż „Szlakiem Powstań Śląskich na Opolszczyźnie”, ale to nie oznacza, iż temat został zamknięty lub wyczerpany poprzez opowieść o 22 miejscach na Opolszczyźnie. Historię wielu miejsc mogliśmy tylko zasygnalizować, wiele miejsc pamięci nie znalazło się w niniejszej wystawie. Nie oznacza to jednak, że nie zasługują one na włączenie do szlaku lub są mniej istotne, od tych zamieszczonych w ekspozycji. Wybór został dokonany subiektywnie przez autorów wierzących, że pokażą zarówno te dobrze znane miejsca, jak i te zapomniane, których historię trzeba sobie dopiero przypomnieć.

Mając więc świadomość pewnego ograniczenia jakie stanowi sama forma wystawy równolegle z nią opracowaliśmy jej wersję cyfrową, którą właśnie Państwo poznaliście. Po za możliwością powrotu do treści zawartych na wystawie, daje ona możliwość rozszerzenia swej wiedzy, gdyż zawiera odnośniki bibliograficzne do źródeł, które warto poznać, zgłębiając historię poszczególnych miejsc, zdarzeń i osób oraz jest konsekwentnie rozbudowywana zarówno o nowe treści jak i o kolejne miejsca i wydarzenia. Mimo więc, iż pierwotnie szlak i wystawa „oprowadzają” po 22 miejscach na Opolszczyźnie, będą one rozwijane i mamy nadzieję, że ekspozycja cyfrowa wkrótce obejmie ponad 30 miejsc.

Zachęcamy też wszystkich do kontaktu z twórcami Szlaku Pamięci oraz wystawy za pośrednictwem strony internetowej oraz mediów społecznościowych (facebook.pl/OpolskiSzlakPowstań) by dzielić się z nami swoją wiedzą lub inspiracjami. Za wszelkie Państwa sugestie będziemy wdzięczni, a w wypadku stwierdzenia w naszej pracy jakichkolwiek niedoskonałości prosimy o wyrozumiałość.

Kolegium redakcyjne szlaku i wystawy tworzyli: Bolesław Bezeg, Oktawian Bik, Patryk Frydel, Łukasz Gruca, Damian Kaniak, Łukasz Kaspryk, Albert Ogiolda, Bartosz Pawlak, Karolina Zioła.

Autorami zdjęć wykonanych na potrzeby wystawy są Łukasz Gruca, Damian Kaniak i Mariusz Rybczyński. Pozostałe materiały pochodzą z dostępnych publikacji i zostały podpisane.

Za możliwość realizacji planów budowy szlaku i wystawy dziękujemy Ministerstwu Obrony Narodowej, które współfinansowało ją w ramach dotacji z konkursu pn. „Z tradycją oręża polskiego, tradycją i kulturą w tle”.

Inicjatorami powstania wystawy oraz jej wykonawcami i właścicielami są Stowarzyszenie „Biało-Czerwone Opole” oraz Stowarzyszenie Sympatyków Odry Opole „Jedna Odra”.